رکورد محاسبه عدد پی شکست

رکورد محاسبه عدد پی شکست

به گزارش CNN، «اما هاروکا ایوائو» چهار ماه وقت صرف کرد تا با کمک ۲۵ رایانه مجازی در سکوی ابری گوگل، عدد پی را تا ۳۱٫۴ تریلیون رقم (۳۱,۴۱۵,۹۲۶,۵۳۵,۸۹۷ رقم) محاسبه کند. یعنی عدد پی ضربدر ۱۰ به توان ۱۳ (π×۱۰۱۳)
تعریف عدد پی ساده است: نسبت محیط دایره به قطر آن، اما محاسبه آن به این سادگی ها نیست؛ پی عددی گنگ است که ارقام اعشاری آن تا بی نهایت ادامه دارد.
روز عدد پی امسال را با ۹ تریلیون رقم بیشتر از همیشه جشن گرفتیم!
ایوائو که به عنوان توسعه دهنده و مشاور گوگل کار می کند، توانست از دفتر کار خود در سیاتل با بهره گرفتن از رایانه های قدرتمند گوگل و سکوی ابری این غول فناوری ۹ تریلیون رقم به عدد پی اضافه کند. خانم ایوائو سومین زن است که رکورد محاسبه این عدد را می شکند و برای اولین بار در جهان با استفاده از راینش ابری این کار را کرده است.
اگرچه رکورد ایوائو روز چهارشنبه در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد، اما شرکت گوگل این موضوع را روز پنجشنبه ۱۴ مارس که «روز عدد پی» نامگذاری شده، اعلام کرد. پیش از او «پیر تروب» در سال ۲۰۱۶ با محاسبه عدد پی تا ۲۲٫۴ تریلیون رقم (۲۲,۴۵۹,۱۵۷,۷۱۸,۳۶۱ رقم) این رکورد را شکسته بود.
قدیمی ترین محاسبات عدد پی به بابل و مصر باستان در هزاره دوم پیش از میلاد مسیح باز می گردد که نهایتا این عدد را بین ۳٫۱۲۵ تا ۳٫۱۶۰۵ تخمین می زدند که تنها اولین رقم اعشاری آن درست بود.
ریاضیدانان اروپایی در قرن هفدهم توانستند به مقدار واقعی عدد پی نزدیکتر شوند. غیاث الدین جمشید کاشانی دانشمند ایرانی توانست در قرن نهم عدد پی را تا ۱۶ رقم اعشار درست محاسبه کند.

دیدگاه ها بسته شده است